Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 4884 din data: 25-11-2017 pusa de Dumitrescu Mihai : · Bună ziua,
Aș dori să știu dacă mașinile de transport marfă (dube de 3,5 tone) au voie să parcheze în zonele rezidențiale, mai exact în cartierul Alfa, iar daca nu, serviciul care se ocupa de astfel de nereguli, de ce nu-si face simțită prezența și-n acest cartier,măcar de 2-3 ori pe lună și să sancționeze astfel de cazuri.
Mai sînt multe mașini de firmă care sînt parcate peste noapte, astfel că după ora 17 nu mai găsești un loc de parcare pentru mașina personală.
Totodată, sînt multe mașini abandonate (cu numere străine) cu lunile/anii, dacă s-ar ridica aceste mașini ar fi mult mai multe locuri libere.
Vă rog să găsiți o soluție legală cu parcările, fiindcă deja cartierul Alfa este ”sufocată” de mașini. Am așteptat să demareze Proiectului „Regenerare urbană a spațiilor din zona blocurilor din cartierele Alfa, Faleza Mureș, Confecții, Micălaca, Vlaicu și centru, inclusiv zona protejată din Municipiul Arad” dar nu cred ca se va mai implementa într-un viitor apropiat.
Intrebarea nr. 4883 din data: 21-11-2017 pusa de Hentiu Baciu Viorica : · Buna ziua.
Din constructia casei, teava de canalizare iese prin curtea noastra, trece in curtea vecina, apoi iese la strada la canal pe domeniul public. Va rog să-mi spuneți cine este proprietarul tevii comune, care deserveste doua case, daca aceasta se afla pe proprietatea vecinului nostru? Daca este nevoie de un acord comun atunci cand se fac lucrari de schimbare a racordurilor care duc la aceasta teava comuna? Daca unul dintre beneficiari executa lucrari care-l afecteaza pe celalalt beneficiar, cum se poate remedia problema din punct de vedere legal? Daca vecinul, pe proprietatea caruia se afla teava comuna, face orice interventie la nivelul tevii comune, afectand buna functionare a deversarii, poate fi oprit sau nu? Menționez faptul ca nu exista cai de comunicare intre cei doi beneficiari ai tevii comune, parte a instalatiei de canalizare. Mulțumesc
Intrebarea nr. 4876 din data: 19-09-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua,
am adresat intrebarea de mai jos acum 2 luni. Am primit raspuns, dar nu s-au luat masuri.
Va rog sa imi indicati perioada in care vor fi luate masuri de salubrizare a zonei.
Va multumesc.
\"Gospodarire comunala si servicii publice :
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
· Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop
Răspunsuri
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
· Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop
Raspuns din data de 09-08-2017 :
Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata.
Serviciul Informare Cetateni
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua,
in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei.
Cand rezolvati aceasta situatie?
Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092
Ionel Pop
Intrebarea nr. 4849 din data: 24-05-2017 pusa de CLITAN LACRAMIOARA : · Bunaziua
As dori sa va intreb cine trebuie sa intretina spatiul verde din jurul blocului?
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4884 din data: 25-11-2017 pusa de Dumitrescu Mihai : · Bună ziua,
Aș dori să știu dacă mașinile de transport marfă (dube de 3,5 tone) au voie să parcheze în zonele rezidențiale, mai exact în cartierul Alfa, iar daca nu, serviciul care se ocupa de astfel de nereguli, de ce nu-si face simțită prezența și-n acest cartier,măcar de 2-3 ori pe lună și să sancționeze astfel de cazuri.
Mai sînt multe mașini de firmă care sînt parcate peste noapte, astfel că după ora 17 nu mai găsești un loc de parcare pentru mașina personală.
Totodată, sînt multe mașini abandonate (cu numere străine) cu lunile/anii, dacă s-ar ridica aceste mașini ar fi mult mai multe locuri libere.
Vă rog să găsiți o soluție legală cu parcările, fiindcă deja cartierul Alfa este ”sufocată” de mașini. Am așteptat să demareze Proiectului „Regenerare urbană a spațiilor din zona blocurilor din cartierele Alfa, Faleza Mureș, Confecții, Micălaca, Vlaicu și centru, inclusiv zona protejată din Municipiul Arad” dar nu cred ca se va mai implementa într-un viitor apropiat.
|
Raspuns din data de 18-12-2017 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Circulatie pe Drumurile Publice si Parcari 3 din cadrul Directiei Generale Politia Locala:
Regulile de circulatie prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata – privind circulatia pe drumurile publice sunt general valabile si aplicabile indiferent de zona, timp sau circumstante.
Potrivit art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 – “politistii locali cu atributii in domeniul circulatiei pe drumurile publice constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, sanctionarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis…”.
In acest context, va indrumam ca, in cazul in care constatati abateri privind normele de circulatie pe drumurile publice (opriri/stationari neregulamentare) cu referire la autovehiculele specificate in petitie, sa contactati Dispeceratul Directiei Generale Politia Locala Arad, apeland numarul de telefon 0257 – 939, in vederea constatarii faptei de natura contraventionala si aplicarii masurilor legale care se impun, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 185/2002.
In ceea ce priveste aspectul sesizat, referitor la autovehiculele abandonate, se vor aplica masurile care se impun, conform Legii nr. 421/2002 – privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatii administrativ – teritoriale si se va proceda la ridicarea autovehiculelor dupa aprobarea si intrarea in vigoare a hotararii care prevede organizarea si desfasurarea operatiunii de ridicare.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4883 din data: 21-11-2017 pusa de Hentiu Baciu Viorica : · Buna ziua.
Din constructia casei, teava de canalizare iese prin curtea noastra, trece in curtea vecina, apoi iese la strada la canal pe domeniul public. Va rog să-mi spuneți cine este proprietarul tevii comune, care deserveste doua case, daca aceasta se afla pe proprietatea vecinului nostru? Daca este nevoie de un acord comun atunci cand se fac lucrari de schimbare a racordurilor care duc la aceasta teava comuna? Daca unul dintre beneficiari executa lucrari care-l afecteaza pe celalalt beneficiar, cum se poate remedia problema din punct de vedere legal? Daca vecinul, pe proprietatea caruia se afla teava comuna, face orice interventie la nivelul tevii comune, afectand buna functionare a deversarii, poate fi oprit sau nu? Menționez faptul ca nu exista cai de comunicare intre cei doi beneficiari ai tevii comune, parte a instalatiei de canalizare. Mulțumesc
|
Raspuns din data de 12-12-2017 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra comunicata prin intermediul paginii de internet a institutiei, va comunicam urmatoarele:
In cazul in care va considerati vatamat in exercitarea dreptului dumneavoastra de proprietate comuna asupra tevii de canalizare, dupa epuizarea modalitatilor amiabile de solutionare a neintelegerilor, instanta de judecata este singura in masura sa solutioneze conflictul.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4876 din data: 19-09-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua,
am adresat intrebarea de mai jos acum 2 luni. Am primit raspuns, dar nu s-au luat masuri.
Va rog sa imi indicati perioada in care vor fi luate masuri de salubrizare a zonei.
Va multumesc.
\"Gospodarire comunala si servicii publice :
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
· Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop
Răspunsuri
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
· Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop
Raspuns din data de 09-08-2017 :
Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata.
Serviciul Informare Cetateni
|
Raspuns din data de 06-11-2017 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea depunerilor necontrolate de deseuri din capatul strazii Frumoasa.
De asemenea, locatia a fost transmisa pentru a se interveni si cu beneficiarii Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat in cursul lunii noiembrie 2017.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua,
in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei.
Cand rezolvati aceasta situatie?
Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092
Ionel Pop
|
Raspuns din data de 09-08-2017 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4849 din data: 24-05-2017 pusa de CLITAN LACRAMIOARA : · Bunaziua
As dori sa va intreb cine trebuie sa intretina spatiul verde din jurul blocului?
|
Raspuns din data de 30-05-2017 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra forum nr. 47/4849/29.05.2017 va comunicam urmatoarele:
Intretinerea spatiilor verzi adiacente imobilelor si condominiilor prin maturare, greblare si chiar plantare cu material dendrofloricol, toaletarea arborilor de talie mica si a arbustilor ornamentali si varuitul acestora revine asociatiei de proprietari, conform art. 7, alin 3 lit.e (1) din Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2006 privind gospodarirea municipiului Arad.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|